0
0

تدریس به روش اساتید جذاب

302 بازدید
تدریس به روش اساتید جذاب

ترفند های تدریس به روش اساتید جذاب

تدریس به روش اساتید جذاب

اگر قصد دارید موضوعی را به دیگران آموزش دهید باید اساسی تـرین موارد را بـرای این کــار بدانید .

در اینجا ما قصد داریم تعدادی از روشهای اصلی برای تدریس موفق و موثر را به شما آموزش دهیم .

مهمترین نکته برای اینکه شما تدریس موفقی داشته باشید و بتوانید روی دیگران تاثیر خوبی ایجاد کنید

 این است که : شما باید یک فرد جذاب از دید مخاطبان خود باشید .

برای اینکه شما جذاب باشید این موضوع را همیشه بخاطر بسپارید که اگر شما احساس خوبی را در دیگران ایجاد کنید حتما از دیدگاه آنها انسان جذابی هستید .حال مهمترین این احساس های خوب ، احساس ارزشمند بودن است . از دیدگاه برایان تریسی یکی از نویسنده های موفق در ضمینه آموزش شما باید ۵ رفتار مهم را در زمان تدریس رعایت کنید تا بتوانید استادی جذاب باشید .

۱ – پذیرش مخاطب
۲ – قدردانی از مخاطب
۳ – تایید مخاطب
۴ – تحسین مخاطب
۵ – توجه به مخاطب

پذیرش مخاطب !؟

این موضوع به این معناست که شما بدون هیچ شرط و شروطی و بدون هیچ محدودیتی باید دانشجو یا دانش آموز خود را بپذیرید . با دید مثبت وارد محیط آموزش می شوید و هیچ یک از ویژگی های افراد را برتر و یا پایین تر از دیگری قرار نمی دهید . با این دید ذهنی که همه ما توانمند هستیم هرگز به دنبال سرزنش دانش آموزان خود نیستید ، هر موضوع و یا نظری را از طرف مخاطبین خود می پذیرید . حال چطور باید این پذیرش را به دانشجویان خود نشان دهید .

دو راه برای این مورد وجود دارد :

الف ) لبخند بزنید
زمانی که شما به صورت مخاطبین خود لبخند می زنید ، نه تنها باعث افزایش حس خوب در آنها می شوید بلکه این لبخند شما نشان از علاقه شما به آنها ، احترام و احساس رضایت شما از حضور در کنار آنها دارد . لبخند حسی را به مخاطب شما منتقل می کند که قطعا برگشت پذیر بوده و آنها نیز در پاسخ به لبخند شما با دقت به گفته هایتان حسی معادل آن را برای شما به وجود می آورند .

ب ) ارتباط چشمی
زمانی که شما در یک کلاس مشغول تدریس هستید بهتر است با شاگردان خود ارتباط چشمی برقرار کنید و به صورت هر کدام از آنها به شکل مستقیم نگاه کنید. این موضوع باعث افزایش حس مهم بودن در فرد شده و تمرکز وی به صحبت های شما بیشتر خواهد شد . بهتر است این ارتباط در فواصل چند ثانیه ای و به صورت مساوی بین تمامی شاگردان باشد و بهترین نقطه برای برقراری ارتباط چشمی نگاه کردن به حد فاصل بین دو چشم شاگرد می باشد .

قدردانی از مخاطب !؟

هر گاه شما کارهای مختلف دانشجویان خود را مهم قلمداد کنید و از آنها قدردانی کنید. این کار باعث افزایش حس اعتماد به نفس و ارزشمندی در فرد شده و همین مورد شما را در نظر وی جذابتر خواهد کرد . قدردانی می توانید به شکل های متفاوتی انجام شود اما ساده ترین راه برای این کار آن است که شما از هر کاری هر چند کوچک نیز با کلماتی مانند متشکرم و ممنون ، قدردانی خود را ابراز کنید . این کار نه تنها باعث ایجاد حس خوب در مخاطب شما شده ، بلکه باعث ایجاد احساس خوب در خود شما نیز خواهد شد .

تایید مخاطب !؟

تایید واقعا یکی از نیاز های اساسی ما انسان هاست .

تایید شدن یکی از دلایلی است که تمامی انسان ها برای این موضوع کارهای اغلب غیر منطقی انجام می دهند . در طول تاریخ تمامی انسان های همواره این نیاز را به صورت عمیق در وجود خود احساس کرده اند . اگر خواستید شخصی را از خود راضی نگه دارید به خاطر داشته باشید که فقط کافیست او را تایید کنید . تایید کردن یک فرد در واقع همان تعریف کردن از خصوصیات خوب فرد و رفتار خوبی که در حال انجام آن است می باشد . مثلا اگر شخصی کاری مثبت انجام میدهد خواه کودک باشد و یا سالخورده ، زمانی که از کار مثبت وی تعریف و تمجید می شود به صورت ناخودآگاه فرد مورد تعریف واقع شده تمایلی به انجام مجدد و بهتر و بیشتر آن رفتار از خود نشان می دهد .

تحسین مخاطب !؟

تفاوت تحسین با تایید مخاطب در آنجاست که شما باید برای تحسین این مورد را با شور و شوق بیان کنید ، باید با انجام کاری عملی به وی تایید شدن را نشان دهید . تایید شدن در واقع به صورت کلی و با حرف ایجاد می شود ، اما تحسین به صورت ریز بینانه و با عمل به علاوه صحبت انجام میگیرد .

توجه به مخاطب !؟

توجه به مخاطب نکته ای کلیدی برای جذابیت شما در آموزش است .

همواره سعی کنید به محیط اطراف توجه داشته باشید به خصوص اگر بحث تدریس به میان باشد ، اکثر عزیزانی که کار تدریس را انجام می دهند اغلب از حال و هوای شاگردان خود در زمان تدریس غافل می مانند . شما باید همواره توجه داشته باشید که شرایط فعلی مخاطب شما چیست و بنا با شرایط وی صحبت کنید ، کاملا به صحبت های وی توجه کنید و اهمیت بدهید .می توانید از تکان دادن سر و گفتن جملات کوتاه بله ، متوجه ام ، خب ، و …. در هنگام صحبت کردن شاگردان خود به آنها بفهمانید که به صورت ۱۰۰ درصدی توجه و تمرکز شما بر روی صحبت های آنهاست .

امیدواریم که این مطالب در پیشرفت آموزش برای شما موثر واقع شده باشد .

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alefbayearamesh.com/?p=61
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
الفبای آرامش
آسایش در زندگی ما می تواند در حوزه های مختلف روابط ، سلامتی یا ثروت شکل گیرد ، اما آرامش یک چیز درونی است ، نکته اساسی رسیدن به آسایش در زمینه های مختلف این است که ابتدا باید بیاموزید به آرامش برسید و بعد به هر آنچه می خواهید می رسید . با بالا رفتن سطح آگاهی می توانید آرامش را در خود ایجاد کنید و از وابستگی به عوامل بیرونی رها شوید . در الفبای آرامش تمامی سعی ما بر این است تا شما را به واسطه روش های جدید آموزشی ، با نکات کاربردی آشنا کنیم و امیدواریم در راستای پیشرفت مردم عزیزمان گامی برداشته باشیم .
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد تدریس به روش اساتید جذاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14  +    =  17