Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مهارت های اجتماعی

زبان بدن و فواید آموزش آن

یادگیری زبان بدن چه کاربردی دارد

زبان بدن چیست ؟ 

زبان بدن چقدر اهمیت دارد ؟ همیشه حرفهای افراد همان چیزی نیست که در ذهن آنها وجود دارد .

گاهی اوقات اشخاص برای رهایی از رنج و یا رسیدن به لذتی ، اقدام به بیان صحبت هایی مخالف آن چه در ذهنشان هست می کنند . زبان بدن یا به اصطلاح انگلیسی Body language در واقع تفسیر و توصیف حرکات بدن یک فرد می باشد ، که با کمک این توصیف شما می توانید به معنای واقعی حالت روحی و احساسی اشخاص پی ببرید . افراد در هنگام صحبت با شما همواره مجموعه ای از احساسات و تمایلات را با خود به همراه دارند که با کمی دقت در حالات چشم و نگاه کردن فرد ، حالت دست و یا پاها ، نحوه نشستن و یا ایستادن و … می توان به این احساسات پی برد ، این رفتار غالبا به صورت ناخود آگاه در افراد به وجود می آید و شخص از وجود آنها مطلع نیست .

شما می توانید به سادگی از حالت احساسی آن لحظه فرد مقابلتان با خبر شوید .

زمانی که فرد یک تغییر و یا چالش احساسی را در خود پیدا کند این حرکات به وضوح بیشتر شده و بهتر نمایان خواهند شد . داشتن استرس ، ترس از چیزی ، دروغ گفتن ، گفتن واقعیت ، امیدواری ، آماده بحث بودن ، افسردگی ، نیاز به تنهایی یا همدردی دیگران ، اعتماد به نفس و ….. همگی به واسطه زبان بدن به راحتی قابل تشخیص می باشد . مثلا یک فرد دروغ گو نمی تواند به طور مستمر به چشمان شنونده خود نگاه کند و یا ممکن است دست خود را در جلوی دهان خود قرار دهد .

تفاوت زبان بدن در مردان و زنان !

زبان بدن معمولا در تمامی انسان ها از یک الگوی خاص تبعیت می کند ، اما در عین حال در مردان و زنان تفاوت هایی نیز دارد ، این بحث یک بحث بسیار پیچیده است و برای کسب مهارت در این زمینه شما باید آموزش های زیادی را طی کنید ، اما ما در اینجا سعی می کنیم به صورت کلی تعریف و فواید یادگیری آن را برای شما بیان کنیم .

زبان بدن در مردان 

معمولا تفاوت عمده زیان بدن مردان با زنان در مواقعی آشکارتر است که بحث جنسیت به وجود آید ، یعنی آقایان در برخورد با خانم ها زبان بدنی متفاوت از خود نشان می دهند . تفاوت دیگر در برخی از حالات است که به غریزه مردانگی باز می گردد . مثلا نوعی از رفتارها در آقایان وجود دارد که خانم ها از انجام آنها متنفر هستند اما برای آقایان کاملا عادی به نظر می رسد و علت اصلی این موضوع نیز کلی نگری مردان و ریز بینی خانم هاست .

زبان بدن در زنان 

با توجه به این موضوع که خانم ها احساساتی تر از آقایان هستند و معمولا بروز احساسات در خانم ها بیشتر از آقایان است ، می توان گفت زنها که زبان بدن وسیع تری از مردها دارند . در واقع هر چقدر فرد در حالات احساسی بیشتری باشد ، ( عصبانیت  ، غم ، شادی ، ترس ،  عشق و …. ) بهتر می تون بر روی زبان بدن وی استناد نمود .

کارایی زبان بدن در زندگی ما 

امروزه از زبان بدن به عنوان یکی از رکن های اصلی مهارت های اجتماعی و ارتباطی یاد می شود . زبان بدن در انواع مختلف امور روزمره مانند تربیت کودکان ، روابط ما در محیط کار ، روابط با همسر و مهارت های دیگر اجتماعی کاربرد دارد . یکی از پر کاربردترین مزایای یاد گیری زبان بدن در مورد مواجعه با افرادی است که در بیان احساسات خود مشکل دارند .

در اینجا برخی از موارد پر کاربرد برای یاد گیری زبان بدن را برای شما نام می بریم .

 • تشخیص دروغ گویی و یا صداقت در افراد
 • تشخیص ترس در افراد
 • تشخیص استرس در افراد
 • تشخیص انواع احساسات هیجانی
 • تشخیص احساس فرد نسبت به خود
 • پیش بینی رفتار و یا تصمیمات افراد
 • و موارد بسیاری از این قبیل

تشخیص دروغ گویی و یا میزان صداقت اشخاص

یک از بهترین گزینه هایی که برای تشخیص افراد دروغ گو در علم روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده از زبان بدن می باشد . معمولا افراد دروغ گو علائم بسیار زیادی از خود نشان می دهند .

چند نمونه از حالات رفتاری این افراد عبارت است از : 

 • خنده های زورکی و ساختگی در حین صحبت
 • مالیدن قسمت هایی از بدن مانند چشم ، زیر گوش ، چانه ، گردن
 • دست هایی که در جیب فرو رفته است
 • دست هایی که به صورت مشت کرده هستند
 • کشیدن یقه لباس
 • پاهای بی قرار
 • لکنت زبان ، و یا هر گونه لرزش و تغییر غیر عادی در صدای فرد
 • نگاه نکردن به صورت مخاطب
 • پوشاندن دهان

تشخیص ترس و یا استرس در اشخاص 

در اغلب اوقات ، استرس و یا ترس در افراد به صورت واضح قابل تشخیص می باشد اما اگر میزان این ترس کم باشد نیاز به دانستن زبان بدن می باشد . به عنوان مثال رنگ پریدگی ، بر افروختگی ، بی قراری را می توان از علائم اصلی نام برد . ضمن اینکه حرکت دست ها در این مورد بسیار کارایی دارد .

تشخیص احساس فرد نسبت به خود 

این که ما بتوانیم درک کنیم که افراد ، چه حسی درباره ما و یا آنچه که به آنها می گوییم دارند ، موضوع بسیار حائز اهمیتی می باشد . در مهارت های اجتماعی برای انواع مشاغلی که نقش های مهم را ایفا می کنند ، این مورد در اولویت بالا قرار دارد . به این علت که شخصیت انسان ها با یکدیگر تفاوت دارد ، برای این مورد ابتدا باید بتوان شخصیت فرد را شناخت .

آموزش زبان بدن 

برای آموزش زبان بدن پیشنهاد می کنیم ویدئوهای آموزشی ما را در سایت الفبای آرامش دنبال کنید .

0 0 امتیاز
رتبه این مطلب
اگر اهل فایل‌های آموزشی تصویری یا کتاب صوتی هستید روی تصویر زیر کلیک کنید
برچسب ها

الفبای آرامش

آسایش در زندگی ما می تواند در حوزه های مختلف روابط ، سلامتی یا ثروت شکل گیرد ، اما آرامش یک چیز درونی است ، نکته اساسی رسیدن به آسایش در زمینه های مختلف این است که ابتدا باید بیاموزید به آرامش برسید و بعد به هر آنچه می خواهید می رسید . با بالا رفتن سطح آگاهی می توانید آرامش را در خود ایجاد کنید و از وابستگی به عوامل بیرونی رها شوید . در الفبای آرامش تمامی سعی ما بر این است تا شما را به واسطه روش های جدید آموزشی ، با نکات کاربردی آشنا کنیم و امیدواریم در راستای پیشرفت مردم عزیزمان گامی برداشته باشیم .
guest
0 دیدگاه کاربران
بازخورد درون خطی
نمایش همه نظرات
0
به چه چیزی تمایل دارید لطفا دیدگاه بگذاریدx
()
x
بستن