0
0

زبان بدن و فواید آموزش آن

609 بازدید
زبان بدن

زبان بدن چیست ؟ 

زبان بدن چقدر اهمیت دارد ؟ همیشه حرفهای افراد همان چیزی نیست که در ذهن آنها وجود دارد .

گاهی اوقات اشخاص برای رهایی از رنج و یا رسیدن به لذتی ، اقدام به بیان صحبت هایی مخالف آن چه در ذهنشان هست می کنند . زبان بدن یا به اصطلاح انگلیسی Body language در واقع تفسیر و توصیف حرکات بدن یک فرد می باشد ، که با کمک این توصیف شما می توانید به معنای واقعی حالت روحی و احساسی اشخاص پی ببرید . افراد در هنگام صحبت با شما همواره مجموعه ای از احساسات و تمایلات را با خود به همراه دارند که با کمی دقت در حالات چشم و نگاه کردن فرد ، حالت دست و یا پاها ، نحوه نشستن و یا ایستادن و … می توان به این احساسات پی برد ، این رفتار غالبا به صورت ناخود آگاه در افراد به وجود می آید و شخص از وجود آنها مطلع نیست .

شما می توانید به سادگی از حالت احساسی آن لحظه فرد مقابلتان با خبر شوید .

زمانی که فرد یک تغییر و یا چالش احساسی را در خود پیدا کند این حرکات به وضوح بیشتر شده و بهتر نمایان خواهند شد . داشتن استرس ، ترس از چیزی ، دروغ گفتن ، گفتن واقعیت ، امیدواری ، آماده بحث بودن ، افسردگی ، نیاز به تنهایی یا همدردی دیگران ، اعتماد به نفس و ….. همگی به واسطه زبان بدن به راحتی قابل تشخیص می باشد . مثلا یک فرد دروغ گو نمی تواند به طور مستمر به چشمان شنونده خود نگاه کند و یا ممکن است دست خود را در جلوی دهان خود قرار دهد .

تفاوت زبان بدن در مردان و زنان !

زبان بدن معمولا در تمامی انسان ها از یک الگوی خاص تبعیت می کند ، اما در عین حال در مردان و زنان تفاوت هایی نیز دارد ، این بحث یک بحث بسیار پیچیده است و برای کسب مهارت در این زمینه شما باید آموزش های زیادی را طی کنید ، اما ما در اینجا سعی می کنیم به صورت کلی تعریف و فواید یادگیری آن را برای شما بیان کنیم .

زبان بدن در مردان 

معمولا تفاوت عمده زیان بدن مردان با زنان در مواقعی آشکارتر است که بحث جنسیت به وجود آید ، یعنی آقایان در برخورد با خانم ها زبان بدنی متفاوت از خود نشان می دهند . تفاوت دیگر در برخی از حالات است که به غریزه مردانگی باز می گردد . مثلا نوعی از رفتارها در آقایان وجود دارد که خانم ها از انجام آنها متنفر هستند اما برای آقایان کاملا عادی به نظر می رسد و علت اصلی این موضوع نیز کلی نگری مردان و ریز بینی خانم هاست .

زبان بدن در زنان 

با توجه به این موضوع که خانم ها احساساتی تر از آقایان هستند و معمولا بروز احساسات در خانم ها بیشتر از آقایان است ، می توان گفت زنها که زبان بدن وسیع تری از مردها دارند . در واقع هر چقدر فرد در حالات احساسی بیشتری باشد ، ( عصبانیت  ، غم ، شادی ، ترس ،  عشق و …. ) بهتر می تون بر روی زبان بدن وی استناد نمود .

کارایی زبان بدن در زندگی ما 

امروزه از زبان بدن به عنوان یکی از رکن های اصلی مهارت های اجتماعی و ارتباطی یاد می شود . زبان بدن در انواع مختلف امور روزمره مانند تربیت کودکان ، روابط ما در محیط کار ، روابط با همسر و مهارت های دیگر اجتماعی کاربرد دارد . یکی از پر کاربردترین مزایای یاد گیری زبان بدن در مورد مواجعه با افرادی است که در بیان احساسات خود مشکل دارند .

در اینجا برخی از موارد پر کاربرد برای یاد گیری زبان بدن را برای شما نام می بریم .

 • تشخیص دروغ گویی و یا صداقت در افراد
 • تشخیص ترس در افراد
 • تشخیص استرس در افراد
 • تشخیص انواع احساسات هیجانی
 • تشخیص احساس فرد نسبت به خود
 • پیش بینی رفتار و یا تصمیمات افراد
 • و موارد بسیاری از این قبیل

تشخیص دروغ گویی و یا میزان صداقت اشخاص

یک از بهترین گزینه هایی که برای تشخیص افراد دروغ گو در علم روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده از زبان بدن می باشد . معمولا افراد دروغ گو علائم بسیار زیادی از خود نشان می دهند .

چند نمونه از حالات رفتاری این افراد عبارت است از : 

 • خنده های زورکی و ساختگی در حین صحبت
 • مالیدن قسمت هایی از بدن مانند چشم ، زیر گوش ، چانه ، گردن
 • دست هایی که در جیب فرو رفته است
 • دست هایی که به صورت مشت کرده هستند
 • کشیدن یقه لباس
 • پاهای بی قرار
 • لکنت زبان ، و یا هر گونه لرزش و تغییر غیر عادی در صدای فرد
 • نگاه نکردن به صورت مخاطب
 • پوشاندن دهان

تشخیص ترس و یا استرس در اشخاص 

در اغلب اوقات ، استرس و یا ترس در افراد به صورت واضح قابل تشخیص می باشد اما اگر میزان این ترس کم باشد نیاز به دانستن زبان بدن می باشد . به عنوان مثال رنگ پریدگی ، بر افروختگی ، بی قراری را می توان از علائم اصلی نام برد . ضمن اینکه حرکت دست ها در این مورد بسیار کارایی دارد .

تشخیص احساس فرد نسبت به خود 

این که ما بتوانیم درک کنیم که افراد ، چه حسی درباره ما و یا آنچه که به آنها می گوییم دارند ، موضوع بسیار حائز اهمیتی می باشد . در مهارت های اجتماعی برای انواع مشاغلی که نقش های مهم را ایفا می کنند ، این مورد در اولویت بالا قرار دارد . به این علت که شخصیت انسان ها با یکدیگر تفاوت دارد ، برای این مورد ابتدا باید بتوان شخصیت فرد را شناخت .

آموزش زبان بدن 

برای آموزش زبان بدن پیشنهاد می کنیم ویدئوهای آموزشی ما را در سایت الفبای آرامش دنبال کنید .

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alefbayearamesh.com/?p=93
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
الفبای آرامش
آسایش در زندگی ما می تواند در حوزه های مختلف روابط ، سلامتی یا ثروت شکل گیرد ، اما آرامش یک چیز درونی است ، نکته اساسی رسیدن به آسایش در زمینه های مختلف این است که ابتدا باید بیاموزید به آرامش برسید و بعد به هر آنچه می خواهید می رسید . با بالا رفتن سطح آگاهی می توانید آرامش را در خود ایجاد کنید و از وابستگی به عوامل بیرونی رها شوید . در الفبای آرامش تمامی سعی ما بر این است تا شما را به واسطه روش های جدید آموزشی ، با نکات کاربردی آشنا کنیم و امیدواریم در راستای پیشرفت مردم عزیزمان گامی برداشته باشیم .
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد زبان بدن و فواید آموزش آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1  +    =  4

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.